Rok 2023 zakończyliśmy z przytupem, bowiem 30 grudnia FIFA wydała oświadczenie, w którym informuje o zawieszeniu części przepisów z nowej regulacji dotyczącej działalności agentów piłkarskich. Zbliżające się okno transferowe może należeć więc do bardzo udanych dla agentów posiadających licencję FIFA.
W grudniu 2022 roku FIFA ogłosiła nowe przepisy regulujące działalność agentów piłkarskich. Wprowadzając m.i.n.jawność zarobków, wymóg posiadania licencji, limit wysokości prowizji. Nowe regulacje spotkały się z krytyką i brakiem akceptacji ze stronny środowiska agentów, którzy uznali zmiany za naruszające swobodę konkurencji i wolności działalności gospodarczej. W związku z czym w wielu krajach agenci zjednoczyli się i zaskarżyli nowe przepisy. Wyroki zapadające w sprawach były skrajnie różne.
Kluczowe okazało się jednak postępowanie przed Sądem Rejonowym w Dortmundzie w sprawie 8 O 1/23, który w maju 2023 r. wydał nakaz zawieszenia części przepisów na terytorium Niemiec. FIFA nie zgadzając się z wyrokiem wniosła apelacja, której wyrok spodziwany jest jeszcze w pierwszym półroczu 2024. Jednak do tego czasu rynek transferowy byłby podzielony na kraje, w których nowe regulacje FIFA obowiązują i te gdzie zostały zawieszone przez sądy (np, Wielka Brytania, Dania). Dlatego FIFA zdecydowała się zawiesić następujące przepisy we wszystkich krajach, do czasu wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej:
- Limit opłaty za usługę (art. 15 ust. 1-4)
- Zasady dotyczące płatności opłat za usługę (art. 14 ust. 6, 8 i 11)
- Zasada „klient płaci” (art. 14 ust. 2 i 10)
- Zasady dotyczące terminów płatności wynagrodzenia za usługę (art. 14 ust. 7 i 12)
- Zakaz podwójnej reprezentacji (art. 12 ust. 8-10)
- Obowiązki sprawozdawcze (art. 16 ust. 2 lit. h), j), k) i ust. 4)
- Zasady dotyczące ujawniania i publikacji informacji (art. 19).
- Zasada składania wniosków (art. 4 ust. 2; art. 16 ust. 2 lit. b); art. 3 ust. 2 c) i d); artykuł 20; oraz artykuł 21)
- Zasada, że płatności za usługi muszą być dokonywane za pośrednictwem Izby Rozliczeniowej FIFA (artykuł 14 ustęp 13)
Dalej jednak wymagane jest posiadanie licencji FIFA, czyli zdanie egzaminu.
FIFA w oświadczeniu przekazuje:
“W związku z tym zalecamy wszystkim związkom członkowskim tymczasowe zawieszenie przepisów z krajowych przepisów dotyczących agentów piłkarskich, chyba że są one sprzeczne z obowiązującymi przepisami prawa obowiązującego na ich terytorium.
FIFA pozostaje przekonana, że FFAR jest niezbędnym, proporcjonalnym i w pełni zgodnym z prawem krokiem regulacyjnym w celu zaradzeniu błędom systemowym w międzynarodowym systemie transferowym. Nie tylko wszyscy interesariusze piłki nożnej, ale także wszystkie europejskie władze polityczne potwierdziły znaczenie takich ram regulacyjnych.
Należy podkreślić, że wyżej wymienione przepisy nie zostają zawieszone automatycznie na terenie całego świata. FIFA poprzez oświadczenie jedynie rekomenduje federacjom krajowym, by te zawiesiły wyszczególnione zapisy, co jest konieczne do ujednolicenia obecnego rynku transferowego.
Komisja ds. Nagłych Polskiego Związku Piłki Nożnej w dniu 5 stycznia 2024 roku uchwaliła stosowne zmiany do Regulaminu Agentów Piłkarskich PZPN. Zatem w Polsce również tymczasowo zawieszono wskazane wyżej przepisy.
Decyzja FIFA oznacza, że w przypadku potwierdzenia zawieszenia przez federacje krajowe wskazanych przepisów, agent posiadający licencję FIFA nie będzie musiał przestrzegać mi.n. nowych zapisów dotyczących limitów prowizji (5% z kontraktu do 200.000 USD i 3% powyżej tej kwoty).
Taki stan prawny najprawdopodobniej utrzyma się przez całe zimowe okno transferowe. Wszystko bowiem zależy od wyroku i szybkości działania TSUE.
Borys Ząbecki